Magda Umer – refleksje po koncercie.

Idąc na urodzinowy koncert pani Magdy Umer do teatru Polonia dobrze wiedziałem na co idę. Bo i trudno nie wiedziec, gdy zna się repertuar tej Artystki.

Było tak jak miało być.

Już od pierwszych zaśpiewanych przez nią słów czułem na sobie przemożną, zapierającą dech w piersiach falę liryki płynacej ze sceny. Starałem się łapać, rozważać i zapamiętywać słyszane słowa, usiłowałem nadążać nutami  mistrzowskich kompozycji. Śledziłem każde szarpnięcie struny, ruch smyczka, uderzenie w klawisze i uzmysławialem sobie, że nie znam nikogo poza Magdą Umer, kto byłby zdolny wywołać takie odczucia.

Już jej pierwszy utwór „I wciąż się na coś czeka” wywołał we mnie wrażenie, przekonał mnie, że ja też na coś czekam, że Magda Umer na coś czeka i że każdy z tych siedzących wokół mnie ludzi też na coś czeka. Zdawało mi się, że to „czekanie” zjednoczyło nas wszystkich, spowodowało, że oczyma wyobraźni patrzyliśmy w przyszłość z tęskną nadzieją, że to właśnie z tamtąd, z przyszłości nadejdzie coś, co odmieni nasze życia i wydawało nam się w tamtej chwili, że to coś jest tuż tuż.

Jakże inne mam odczucia gdy słucham tych samych słów w interpretacji Kaliny Jędrusik. A przecież to też fantastyczne wykonanie. Ten jej liryzm z takim, właściwym chyba tylko jej, zabarwieniem erotycznym, ta nostalgia, nastrój zauraczają, ale nie wywołują tej porywającej lirycznej fali jak w przypadku Magdy Umer.

Wiem, że ktoś mógłby powiedzieć, ze teksty takich gigantów pióra jak Kofta, Osiecka, Gałczyński, Przybora, z kompozycjami Okudżawy, Strobla, Koniecznego czy Wasowskiego są same w sobie czystą liryka, ja  jednak myślę, że tylko Magda Umer potrafi z tych dzieł wydobyć  to, co słuchacza uderza od progu i trzyma do wyjścia w niezwykłym nastroju.

Liryka. Poezja. Dobry tekst piosenki, pieśni.  Któż dziś śpiewa na profesionalnym poziomie pełne czułości, zadumy, nostalgii i mądrości teksty prosto z wnętrza człowieka. Chyba niezbyt wielu. I bardzo dobrze, bo przecież ilu ludzi tyle gustów do zaspokojenia. Ja jednak, uderzany zewsząd sączącą się muzyką, chciałbym, żeby teksty piosenek trzymały pewien poziom. Żeby teksty wielu popularnych przebojów wyzwoliły się z częstochowskich okowów. I mając takie – wierzę, że nie pobożne – życzenie zwracam się z prośbą do tych Artystów ( uzdolnionych wokalnie i muzycznie), którzy uwierzyli, że są też zdolnymi teksciarzami – odpuście sobie!

Wiem, że czasy są trudne i dobry tekst kosztuje, ale uwierzcie mi – nie będzie hiciora bez dobrego słowa! Podobnie jak nie ma kasowego filmu bez dobrego dialogu i Biblii bez Księgi Rodzaju.

Nie każcie nam słuchać, a już w żadnym razie nie nazywajcie poezją, albo o zgrozo… Liryką tego co jest zbieraniną zapisanych linijek w rodzaju:

Wśród gwiazd nocy kochał mnie

Marzę wciąż, czy może śnię

Wsród gwiazd nocy kochał mnie

Ach jak piękne idą dnie

 

Nie popadajcie w twórczą ekstazę i nie twórzcie o czwartej nad ranem, zamroczeni nocnym mrokiem tekstu ot choćby takiego:

Jesteś przy mnie

Jesteś tu

U u u

U u u

Połóż dłoń na sercu mym

Ja obejmę dłonią twoje

I wypatrzeni, uniesieni

Wyszepczemy to oboje

Kocham, kocham

Kocham cię

E e e

E e e

Drodzy Artyści, nie tylko ja czuję się zalewany utworami z tekstami na podobnym co wyżej poziomie i owszem mogę  wyłączyć radio!  Ale jak tu wyłączyć, gdy wszędzie wkoło coś gra.

Magda Umer i jej Portofino, Ach panie, panowie, Jak szumią kasztany, Jeszcze w zielone gramy i wszystkie, wszystkie jej liryczne perełki przenoszą człowieka w zupełnie inny świat. Dlatego też wspomnienie o tym koncercie chowam w moim kulturalnym kuferku wysoko, tuż pod wierzchem, żebym w każdej chwili mógł do niego wrócić.

Stanisław Sygnarski

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: